מתחת לחיג'אב
שרה שחאדה
תערוכת יחיד
אוצרת: דרורית צ'צ'יק
בית התרבות, רהט

שרה שחאדה 2.jpg

שרה שחאדה, מתחת לחיג'אב, בית התרבות, רהט (צילום: דניאל חנוך)

שרה שחדה הינה אמנית בדואית, שכיום חיה ויוצרת בערד. ביצירתה, האמנית מתמקדת בזהות ובפן התרבותי והנפשי של הנשים הבדואיות והערביות בישראל, שחיות על התפר שבין התרבות והמסורת לבין הקדמה והרצון להגשמה העצמית.

 

העבודות בתערוכה "קול השתיקה" מגיבות לסיטואציות חברתיות-תרבותיות אוטנטיות בחברה הערבית, מנקודת המבט של האישה. התערוכה מזמינה את המבקרים – נשים וגברים – לפתח שיח ושיג במציאות חיים משתנה, בה קולה של האישה מושתק.

 

הפורטרטים העצמיים של האמנית, אינם מספרים את סיפורה האישי, אלא ממסגרים את הנשים בחברה הערבית, בישראל העכשווית. בכל העבודות, האמנית עוטה חיג'אב, המסמל נשיות מוסלמית ומסמן את מחויבתה למסורת, למשפחה ולמסגרתה החברתית.

 

המוטיב החוזר בכל העבודות הוא "החסר והחבוי", אותם ממלאת שרה במחשבות, באמונות, בשאיפות, בחלומות, בפחדים, בזיכרונות, וברגשות המושתקים והשותקים של נשים רבות במגזר. הטקסטים*, הצבעים והאובייקטים המטפוריים, שמשולבים ברקע מוסיפים רבדים של משמעות ועומק, כאשר האמנית מדלגת בין האישי והחברתי, ובין פנטזיה למציאות.

 

אמנות בכלל, וצילום בפרט הם מתווכים רבי-עוצמה ליצירת בסיס לדיאלוג, גם בנושאים שבדרך כלל לא בעדיפות השיח, כמו אלו שבהן עוסקת התערוכה: אלימות בחברה, אלימות נגד נשים, בדידות, הדרה, קיפוח וחופש הדיבור.

שרה שחאדה 3.jpg

שרה שחאדה, מתחת לחיג'אב, בית התרבות, רהט (צילום: דניאל חנוך)

b2f00734-f5d9-4aee-9a12-7c555707ef78.jpg

שרה שחאדה, מתחת לחיג'אב, בית התרבות, רהט (צילום: דניאל חנוך)