top of page


מקצבים אנושיים
אמי ספרד, לירוי בר נתן, חן כהן, שי איגנץ, הדס רוסו
תערוכה קבוצתית
אוצרות: טלי ריאבוי, מרים אלכמלאת, אפרת גל-נור, ורה פבלוב, נירית קינן כהן
גלריה בניין הסנאט, אוניברסיטת בן גוריון, באר שבע

HARU0640.jpg

הדס רוסו, לירוי בחודש שישי, יולי 2023, צילום, 2023

במכללת ספיר שמחה להודיע על פתיחת תערוכה קבוצתית חדשה בגלריה בניין הסנאט שבאוניברסיטת בן גוריון, המארחת את תערוכות בית הספר לאמנות של ספיר בשל סגירת הגלריה עם פרוץ המלחמה. התערוכה התגבשה במסגרת קורס אוצרות לתלמידות השנה האחרונה בבית הספר. הסטודנטיות אצרו את התערוכה בהנחיית לאה אביר.

בתערוכה "מקצבים אנושיים" מוצגות עבודות שמתייחסות לגוף האדם כאל תבנית. ניסיונות האדם לקטלג את האחר העומד מולו (לפי מוצאו, מבנה גופו, גילו, תווי פניו) מוּנָעים, בין השאר, מהצורך האנושי לבחון ולקטלג כאמצעי הגנה אבולוציוני לזיהוי סכנה. 

ובכל זאת, בכל קבוצת מאפיינים, בכל תבנית, אפשר למצוא את יוצאי הדופן, שאינם עומד בהגדרות המפתח שנבחר. למעשה, הגדרות התבנית חושפות בעיקר את מאפייניו של הבוחן, את פחדיו וכוונותיו של יוצר או יוצרת התבנית, בעוד הנבחן תמיד מתעקש על ייחודיותו. מאפייני התבנית לא יצליחו לכלול את האישיות ואת הנפש, ובוודאי לא יוכלו לגלם את הטוב ואת הרע.

במסגרת עיסוקם בתבניות של גוף ושל מבט, האמניות והאמנים המציגים בתערוכה מתמקדים בחזרה ובהבדל ומציפים את הדמיון והשוני בין אדם לאדם ובין מבט למבט. אל מול הגוף העירום, מצטמצמת הבחינה של האדם לסכום איבריו ולמאפיינים שדבקו בהם (תנוחת הגוף, סממני זהות, מגדר, קעקועים וכדומה). פנים הגוף גם הוא תבנית שיש בה חזרה והבדל: עצמות, מוח, לב, או כבד שאינם גלויים לפנינו. בתערוכה זו, גם הסיפור שלהם חורג מהתבנית המקובלת והם מציעים אפשרות לשייך להם ערכים, שקודמת אפילו למראה.

כל אלה מצטרפים לתערוכה שהצפייה בה מערערת את המבט השיפוטי ומציעה להחליף אותו באהדה, אהבה וחמלה כלפי עצמנו וכלפי העומד מולנו. היא מציעה את ההבנה שהתבנית לא רק יוצרת חזרה אלא גם ייחודיות, חד-פעמיות, מידה של ספק.

אמי ספרד, משקל הלב, סריגה וכרית, 2023.jpg

אמי ספרד, משקל הלב, סריגה וכרית, 2023

עבודותיה של אמי ספרד המוצגות בתערוכה הן חלק מ"מעבדת את הגוף" - גוף עבודות אישי וחושפני. העבודות נוצרו  כעיבוד טראומה שחוותה מאשפוז עקב מחלת הזאבת (לופוס) - מחלה אוטואימונית התוקפת את הגוף. לעומת עבודות קודמות של האמנית, בהן פעלה במדיה טכנולוגיים, יצירות אלה מלוות במחשבה על גוף שמתממשת בחומר בצורה שמעודדת קרבה ומגע ולא מאפשרת את הריחוק הדיגיטלי. ספרד מציעה לנו  מבט לתוך פנים הגוף, ליחסים בין אדם לאיבריו הנסתרים שמפעילים ומחיים אותו. מתקיים ביניהם דיאלוג של אהבה, האשמה וקבלה.

הדס רוסו, לירוי בגלימה בחודש שישי, יולי 2023, צילום, 2023

הדס רוסו למדה צילום בקמרה אובסקורה ובמנשר והייתה מבין הראשונות לצלם צילומי הריון, נשיות ומשפחה. הדס מצלמת את האובייקטים שלה בסביבתם הטבעית ובאור טבעי, ומעמידה לעצמה למטרה להעצים ולחזק את דימוי הגוף על השינויים שחלים בו עקב ההריון, ההורמונים או השנים החולפות. לירוי בר נתן הפך בעבודות שבתערוכה לאובייקט הצילומי של רוסו. הוא מצולם בסביבת ביתו ובחוף הים, בעבודות שחושפות  בפנינו, נוסף להעצמה של תקופת ההיריון והשינויים החלים בגוף, גם  שינוי או גמישות מגדריים. הנשיות והגבריות מתערבבות כאן לכדי שלמות הבריאה עצמה.

מקצבים אנושיים סופי.jpeg
bottom of page